Sipariş İptali;
Ürün size ulaşmadan siparişinizden vazgeçmeniz durumudur.İade ise, siparişiniz size ulaştıktan sonra yaşanan durumdur.
Sipariş iptal edildiği halde ürün geldiğinde ürün teslim alınmadığında ürün rotary2430.org.tr' a geri deönecektir.
Ürün İadesi; 
Sipariş verdiğiniz ürünü size ulaştıktan yani teslim aldıktan sonra ambalajı bozulmamış ise Cayma Hakkınızı kullanarak rotary2430.org.tr geri göndermeniz ve karşılığında ödemenizi geri istemenizdir.
Cayma hakkı nasıl kullanılır; 
Müşterinin, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. rotary2430.org.tr müşterinin talebini aldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini müşteriye hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Ürünlerden memnun kalmadıysanız rotary2430.org.tr’a bildirimde bulunmak şartı ile 14 gün içerisinde Cayma Hakkınızı kullanıp iade / değişim prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz.Hesabım sayfanızdaki Üyelik Bilgilerim başlığının altında yer alan Destek Masası bölümünden bildirimde bulunmanız gerekmektedir.Ardından kargoda hasar görmeyecek şekilde ambalajlayarak, faturanızın bir nüshası ile birlikte "Sancak Mah. 535. Sok. No:9/2 Çankaya-ANKARA" adresine size gelen kargo firması ile karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir.( Aksi takdirde ücretsiz gönderiden faydalanılamayacaktır )
Faturanın kaybedilmesi durumunda; 
Biz sizi arayalım formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi isteyebilir, siparis@rotary2430.org.tr’a mail atabilir, Hesabım sayfanızdan destek talebi gönderebilir ya da 03123421448 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
Kullanılan Ürün İadesi;
Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. ancak ürünün yeniden kullanılamayacak duruma gelmesi buna engel teşkil eder.
Taksitli yapılan alışverişlerde neden taksitli iade yapılıyor?;
Taksitli yapılan alışverişlerde yapılan iade tutarının da taksitli olarak yansıması banka ile ilgilidir. Konuyla ilgili bankanızla görüşmeniz gerekmektedir.
Ürün hasarlı/eksik/farklı ise;
Ürünün kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda, kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür. Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünu sağlayarak teslim alabilirsiniz. Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza ya da kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz. İade sürecini başlatabilmek için Hesabım sayfanızdaki Üyelik Bilgilerim başlığının altında yer alan Destek Masası bölümünden bildirimde bulunmanız gerekmektedir.Ardından faturanızın bir nüshası ile birlikte " Sancak Mah. 535. Sok. No:9/2 Çankaya-ANKARA" adresine size gelen kargo firması ile karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir.( Aksi takdirde ücretsiz gönderiden faydalanılamayacaktır )
Ürün değişimine başvurdum ama iade olarak değiştirebilir miyim?
Evet, rotary2430.org.tr’a ulaşarak bildirimde bulunmanız yeterli olacaktır. Ürünü aldım fakat ekrandaki ile farklı. Nasıl değiştirebilirim?İade prosedürüne dahil olan bir işlemdir.Hesabım sayfanızdaki Üyelik Bilgilerim başlığının altında yer alan Destek Masası bölümünden bildirimde bulunmanız gerekmektedir.Ardından kargoda hasar görmeyecek şekilde ambalajlayarak, faturanızın bir nüshası ile birlikte " Sancak Mah. 535. Sok. No:9/2 Çankaya-ANKARA" adresine size gelen kargo firması ile karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir.( Aksi takdirde ücretsiz gönderiden faydalanılamayacaktır )
İade Edilen Ürün Nasıl Gönderilmeli?
Ürünü kargoya teslim etmeden önce, kargoda hasar görmeyecek şekilde paketlediğinizden emin olun. Baloncuklu poşet, köpük gibi koruyucu maddelerle birlikte, ürünleri uygun bir kutu içine koymak, en güvenli kargolama yoludur.
Ürünün paketine zarar verdim yinede iade yapabilir miyim?
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaştırması, müşterinin kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, mağaza zararını tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına karşı müşteri hakkında yasal yollara başvurabilir.
İade başvurusu iptal edilebilir mi?
Ürünlerinizi iade etmekten vazgeçtiyseniz bize bildirmeniz yeterli olacaktır.Biz Sizi Arayalım Formunu doldurarak sizinle iletişime geçememizi isteyebilir, siparis@rotary2430.org.tr’a mail atabilir, Hesabım sayfanızdan destek talebi göndererek durumu iletebilir ya da 03123421448 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
İade edilen ürün nasıl gönderilmeli?
Hesabım sayfanızdaki Üyelik Bilgilerim başlığının altında yer alan Destek Masası bölümünden bildirimde bulunmanız gerekmektedir.Ardından faturanızın bir nüshası ile birlikte " Sancak Mah. 535. Sok. No:9/2 Çankaya-ANKARA"adresine size gelen kargo firması ile karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir.( Aksi takdirde ücretsiz gönderiden faydalanılamayacaktır )
İade/Değişim/İptal Talepleri nereden kontrol edilebilir?
Hesabım sayfanızdaki Üyelik Bilgilerim başlığının altında yer alan Destek Masası bölümünden bildirimde bulunmanızın ardından, ürününüz rotary2430.org.tr’a ulaştığında ve kargoya verildiğinde bu bölümden bildirimi yapılmaktadır.Ayrıca ürün rotary2430.org.tr’a ulaştıgında talebiniz için müşteri temsilcileri sizinle iletişime geçeceklerdir.