Çad Gölü'nde Çocuk Felcine Karşı Koruma
29 Eylül 2018
UR Haberleri

Çad Gölü'nde Çocuk Felcine Karşı Koruma

Salgın yanıtında fark yaratan yenilikler

Nijerya, Afganistan ve Pakistan'ın yanı sıra devam eden vahşi poliovirüs bulaşmasına sahip dünyada sadece üç ülkeden biri.

Rotary, ortaya çıktığı her yerde virüsün bulunması ve yanıtlanması için gözetimin güçlendirilmesine ve popülasyonu korumak ve virüsün dolaşımını durdurmak için bağışıklık boşluklarını kapatmaya odaklanan Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişiminin bir parçasıdır. Program ayrıca sürekli siyasi bağlılığı savunmayı ve her düzeyde çocuk felci ortadan kaldırılması için gerekli mali kaynakları ve teknik desteği sağlamayı taahhüt etmektedir.

Uzun mesafeler, sürekli değişen bir ortam ve minimal altyapı, 2016 yılında Nijerya'da tespit edilen vahşi poliovirüslere yanıt olarak Çad'ın Göl Görev Ekibinin çocuk felci aşılama ve gözetim faaliyetlerini gerçekleştirirken karşılaştığı engellerden sadece birkaçıdır. Kolaydır, ancak coğrafi bilgi sistemleri (GIS) teknolojisinden tekne tarafındaki aşılamaya kadar uzanan yenilikler, her çocuğa hayat kurtaran aşılarla ulaşıldığından emin olmak için çok ileri gitmektedir.