ADIYAMAN KODLAMA EĞİTİMİ LABORATUVARI
24 Mayıs 2019
Kulüp Haberleri

ADIYAMAN KODLAMA EĞİTİMİ LABORATUVARI "THE SILICON VALLEY ADIYAMAN"

ADIYAMAN KODLAMA EĞİTİMİ LABORATUVARI "THE SILICON VALLEY ADIYAMAN"

Yüksek teknolojinin geçerli olduğu günümüzde bilgisayarı teknolojilerini öğrenmek en önemli gereklilik. Çağımızda bilgisayar kullanmayı bilmeyen hiçbir genç iş sahibi olamıyor. Bilgisayar kodlamayı öğrenmek gençler için yüksek gelir ile iş bulmak ve dünyaya açılmak anlamına geliyor. Adıyaman kodlama eğitimi laboratuvarı, uluslararası ismi ile “THE SILICON VALLEY ADIYAMAN” projesi bu fikirle doğdu.

Proje, Ankara bahçelievler rotary kulübünün ayrıca ABD’de yer alan Silicon Valley Star Rotary Kulübünün maddi desteği ile gerçekleşti ve Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü Ve Toplum Birliği tarafından organize edildi.

Adıyaman Halk Eğitim Merkezinde 16 adet bilgisayar, yazılımları ve ekipmanları ile bilgisayar kodlama eğitimi laboratuvarı kuruldu.

Proje Adıyaman’da bugüne kadar yapılan en büyük ve önemli bilişim projesi olma özelliği taşıyor.

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü ve Adıyaman Toplum Birliği tarafından organize edilen Bahçelievler Rotary Kulübünün ve ABD’de yer alan Silicon Valley Star Rotary Club’ünün maddi desteği ile Adıyaman Halk Eğitim Merkezine 16 adet bilgisayar ve ekipman bağışı gerçekleştirildi.

Bu dev proje sayesinde gençler bilgisayar yazılımı uzmanı olarak iş ve meslek sahibi oluyorlar. Projenin sunduğu kalkınma modelinin tüm doğu ve güneydoğu Anadolu illerine ekonomik kalkınma için ilham kaynağı olacağını şimdiden tahmin etmek mümkün. Proje doğu ve güneydoğu illerimizin toplumsal kalkınmasında adeta bir anahtar olacak.

Adıyamanlı gençlerin bilgisayar eğitimlerine katkı sağlamak ve yeni teknoloji bilgisayarlar ile eğitim almalarına imkân sağlamak amacıyla bu anlamlı projeye destek verdiklerini belirten Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü Başkanı Rtn. Murat DOĞRU, Adıyaman Halk Eğitim Merkezinde, gençlerin Adıyaman Rotary Kulübü ile birlikte açtıkları Silicon Valley Bilgisayar Laboratuvarında öncelikle bilgisayar kullanımı ve kod yazma eğitimi alacaklarını söyledi.

Başkan Murat DOĞRU, “Proje kulübümüzün yaptığı hizmetlerden oluşan dev hizmet zincirine eklenmiş bir müstesna halkadır. Bilgisayar kullanımını öğrenmek, hatta onunla yazılım kodlamayı bilmek Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimizin kalkınmasındaki anahtar olacaktır. Dünyada gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar kullanımı zorunlu hale geliyor. Günümüzde tüm iş alanlarında mutlaka ama mutlaka bilgisayar kullanımını iyi bilmek gerekiyor. Özellikle iş arayan gençlerin kendilerini bu konuda geliştirmeleri ve geleceğin en önemli bilişim sektörü haline gelen kod yazma eğitimi ile kendilerine meslek edinmeleri doğu ve güneydoğu illerimizin kalkınmasında bir model olacaktır.”ifadesini kullandı.

Tesisin açılmasında, bu projenin gerçekleşmesinde ve sürdürülebilirliğinde Adıyaman Halk Eğitim Müdürlüğü ve Adıyaman Nemrut Rotary Kulübünde projeye gönül vermiş Rotaryenler çok büyük rol oynadı. Adıyaman Silicon Valley Bilgisayar Kodlama Laboratuvarında her yıl 390 Adıyamanlı genç kodlama eğitimi alacak. Bu dev proje tüm bölge illerine ilham kaynağı olacak.

Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü, ABD’de yer alan Silicon Valley Star Rotary Kulübü, projenin yaratıcısı Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü ve Halk Eğitim Merkezi katkılarıyla gerçekleşen proje ülkemizde birçok ilde tekrarlanması halinde mesleki eğitimde önemli bir dönüşüme neden olacak. Projenin bir çok uluslararası Rotary ödülüne aday olması da olası.

Bu önemli proje, Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü’nün, 11-15 Ağustos 2018’de TOBB Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği ile protokol yaparak UR 2430. Bölge’nin Kod Adı Rotary Projesi hedefleri kapsamında 450 gence ve 35 çocuğa 15 farklı yazılım dilinde kodlama eğitimi verilen Bilişim Yaz kampı Projesinin de bir ilhamı ve devamı olması niteliği taşıyor.  

Rotaryen saygı ve sevgilerimizle.

Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü

Resimler