Bebekleri Kurtamayı Öğretmek
23 Eylül 2018
UR Haberleri

Bebekleri Kurtamayı Öğretmek

Biri Etiyopya'da ve diğeri Kaliforniya'da olmak üzere iki Rotaryen pediatrist, bir mesleki eğitim ekibinin yardımıyla bebeklerin hayatını kurtarmak için bağlantılıydı.

Karin Davies, bir grup Etiyopyalı sağlık hizmeti sağlayıcısını, üçüncü yıl doğum uzmanı acele etmeye başladığında yeni doğan bebekler için hayat kurtaran bir teknik öğretmeyi yeni bitirmişti.

“Gerçekten işe yarıyor” dedi. Bir gece önce, gevşek doğmuş ve nefes almamış bir bebek vermişti. Bebeğin nefes almasını teşvik etmek için yapılan birkaç başarısız denemeden sonra, sadece bir gün önce öğrendiği pozitif basınçlı ventilasyon olarak bilinen bir teknik kullandı. Birkaç dakika içinde bebek çığlık atıyordu.

Şubat 2015 ile Haziran 2017 tarihleri ​​arasında Etiyopya'ya dört meslek eğitimi ekibi gezisi düzenleyen emekli bir pediyatrist olan Davies, “Mesleki eğitimin gücünü gözlerimizin önünde görüyoruz.” Diyor. 107.000 $ 'lık Rotary Vakfı global hibe ile finanse edilen ekip Şu anda, ebe, hemşire ve tıp öğrencilerine resüsitasyon teknikleri ve yenidoğanlar için post-recitation bakım eğitimi veren 73 eğiticiyi eğitmiştir.

Eğitim takımı projesi, 2013-2014 Kulüp Başkanı Abiyot Tegegne Rotary Kulübü üyeleri tarafından, özellikle hayat kurtaran becerileri konusunda eğitilmiş hastane personelinin kritik bir sıkıntısını ele almak üzere tasarlanmıştır. 2012 yılında Etiyopya'da, yenidoğan resüsitasyonunda eğitim almış bir kişinin doğumlarının sadece yüzde 10'una katıldı.

Kaliforniya Del Mar Rotary Kulübünün bir üyesi olan Davies, kaynakları kolladı ve Etiyopya'nın bebek ölüm hızını azaltmaya yardımcı olan Gondar Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yenidoğan bakımı için bir müfredat oluşturmak için kilit oyuncularla bağlantı kurdu.

Davies, 1952 yılında babasının, ABDID'nin öncüsü olan Point Four Programının bir parçası olarak, Etiyopya Jimma'da bir kolej kurmasına yardım ettiği beş yaşındaydı. Aile iki yıl Etiyopya'da geçirdi. San Diego'daki evinin mutfağında oturan Davies, eski fotoğraflardan sıyrılıyor ve orada büyümenin nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor. Annesinin, bir hemşirenin, üniversitenin yedi fakülte üyesi ve aileleri, 80 öğrencisi ve sonunda tüm toplum için birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak hizmete sokulduğunu anlatıyor.

Davies, “Bunu yapacak kimse yoktu” diyor. “Annem yardım isteyince etraftaki köylülerle dışarı çıkıp kendisiyle ilgilenirdi ve ben onunla giderdim. Tıptaki ilgimi bu şekilde geliştirdim. ”

Soldan ikinci olan Karin Davies, bir yetenek istasyonunda Etiyopyalı eğitmenler-eğitim uygulaması olarak izliyor.

Sağdan ikinci olan Pat Bromberger, bir yetenek istasyonunda neonatal resüsitasyonda bir gösteriye öncülük ediyor.

Eğitmenler, yeni doğanlara oksijeni nasıl uygulayacaklarını öğreniyorlar.

Yeni eğitmenlerin bir sınıfı, yenidoğan resüsitasyon eğitimini tamamladıklarını ve şimdi üniversitedeki diğer ebelerin ve hemşirelik öğrencilerinin becerilerini öğretebildiklerini gösteren sertifikalarıyla bir sınıf.

Sol Kassahun Belachew, Mahlet ve Zemene Tigabu'dan Gondar Üniversitesi Hastanesi'nde çocuk psikiyatri bölümünün üç sandalyesi.

Elisa Imonti, Etiyopyalı hemşirelerin kuluçka makinelerini nasıl programlayacağını gösteriyor

2012 yılında, ebeveynleri ölünce, Davies ve iki erkek kardeşi Jimma'ya geri döndü. Şaşkınlıklarına rağmen, hatırladıkları küçük kolej 30.000 öğrencisi ile büyük bir üniversite haline gelmişti. Bu yolculuk, Davies'in tıbbi uzmanlığını, ona yardım eden ülkeye nasıl ödünç verebileceğini düşünmesini sağladı.

“Etiyopya ve oradaki insanlar için çok büyük bir bağlantı hissettim ve ailemin anısını onurlandırmak için bir şeyler yapmak istedim” diyor.

Bir grup arkadaşıyla birlikte, tüm emekli kadın hekimlerden Davies, fikrini, neonatal yoğun bakım ünitesinde (NICU) Gana'da gönüllü olarak üç aydan yeni dönmüş olan bir neonatolog olan Pat Bromberger'le paylaştı.

“Yapalım,” dedi Bromberger.

Davies, uluslararası yardım çalışmalarında herhangi bir tecrübesi olduğunu bilen herkesi aramaya başladı. Komşusu Carole Leland, Etiyopya'da USAID ile bir liderlik geliştirme antrenörü olarak çalıştı ve orada tanıdığı insanlar Zemene Tigabu ile konuştuktan sonra pediatri kürsüsünün başkanı ve şimdi de Tıp ve Sağlık Bilimleri Koleji'nde klinik direktör olarak konuştu.

Leland, “Karin yardım edebilecek birini bulana kadar ona verdiğim her ilişkiyi takip etti” diyor. “Ülkeyi gerçekten çok önemsediğini söyleyebilirsin, ve taahhüdü çok güçlü.”

Davies ve Bromberger, Kuzey Etiyopya'da yaklaşık 200.000 kişilik bir şehir olan Gondar'a gitti ve bir haftada bir değerlendirme yaparak Tigabu ve diğer fakülte üyeleri ile pediatri, doğum, emzirme ve ebelik bölümlerinde bir araya geldi. Kadınlar başlangıçta Etiyopyalı ebe öğretmek için Amerikan Pediatri Akademisi tarafından Yardım Bebekler Breathe adlı bir dizi basit adım öğretmeyi planlamıştı. Fakat Tigabu onlara gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyin hemşirelik ve ebelik öğrencileri için üniversite düzeyinde tam bir eğitim programı olduğunu söyledi. Ülkenin herhangi bir yerinde olmadığı gibi bir şey yok.

Ayrıca Tigabu'nun Jimma Üniversitesine gittiğini ve Davies ailesine bir bağlantı hissettiğini ve Rotary olduğunu öğrendiler. Yeni bir plan oluşmaya başladı.

Del Mar Rotary Kulübü, sörf yapmak için ünlü bir sahili geçerken Kaliforniya'nın pitoresk Highway 101'i gören St. Peter's Piskoposluk Kilisesi'nin parish salonunda buluşur. Davies, “Bu küçük bir kulüp ama çok, çok aktif” diyor. “Herkes çok destekleyici”

Davies, küresel hibe projesini teklif etmeden önce Afrika'da anne sağlığı projelerini araştırmak için aylar harcadı. Del Mar kulübünün uluslararası hizmet başkanı olan Peggy Martin çok etkilendi.

Martin, “Bunun, Rotary'nin bir şeyler yapabildiği bir şey olduğunu hemen anladım” diyor. Yerel halkı başkalarını eğitmek için eğitmek sürdürülebilirliği sağladı, diye ekliyor.

Martin, projeyi hibe onay süreciyle yönlendirmeyi kabul ederken, Rotary Vakfı'nın mütevelli Rotary Kulübü olan La Jolla Altın Üçgeni üyesi Stephen Brown, kulüplerden ve ilçelerden gelen fonların eşleştirilmesine yardımcı olmak için uzmanlığını verdi. “Karin ve Pat’un kimlik ve deneyimlerini ve Karin ile Etiyopya’nın arasındaki bağlantıyı gördüğümde, bu projenin başarılı olma ve anlamlı bir etkiye sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu hissettim,” diyor Brown.

Nisan 2018'de, dördüncü eğitim takımı gezisinden neredeyse bir yıl sonra ekip üyeleri, gayri resmi bir toplantı için Davies'in daveti üzerine toplandılar. Birlikte çalıştıkları iki yıl boyunca, kayıp bagajlar ve duşsuz odalar gibi tipik seyahat talihsizliklerini ve Davies'in harekete geçtiği yere olan saygısını ve hayranlıklarını paylaşmalarının sonucu olarak büyümüşlerdi.

Solunum terapisti Kathy Johnson, “Daha önce gerçekten harika olan bazı tıbbi görevler yaptım, ancak Etiyopya'nın yaptığı gibi beni hareket ettirmediler” dedi.

Başka bir solunum terapisti olan Emilie Jean ve ekibin en genç üyesi, ekibin karşılaştığı zorlukları gösteren bir deneyimden bahsetti. Doktorlar, kreşe nefes almak için mücadele eden bir bebek getirdiklerinde oda havasını oksijenle bir tanktan birleştiren bir cihaz olan CPAP kuruyordu. İlk başta, bebek iyi cevap verdi. Ama sonra tank oksijen tükendi.

Bundan sonra Jean hatırlıyor, bebek nefes almayı bıraktı. “Bebeği asla geri alamadık” diyor. “Kaynakların eksikliği sinir bozucu oldu.”

Ancak bu zor şartlar karşısında, hastane personeli ekibi etkiledi. Davies, doktorlar ve hemşirelerle turlara devam ettiğini hatırlatıyor. “Her bebeğe gittikçe onları dinledik” diyor. Gondar NICU, Batı hastaneleriyle kıyaslandığında iyi donanımlı olmasa da, “sahip olduklarına göre ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar” diyor.

Davies, odadaki pek çok inkübatör kullanılmadığı halde, bebeklerin uzay ısıtıcılar ile sıcak tutulduğu bir kreş ziyaretini hatırlatıyor. Davies'in “muhtemelen en iyi biyomedikal mühendisi” olarak nitelendirdiği bir NICU hemşiresi olan takım üyesi Elisa Imonti, ünitelerin varsayıldığı gibi kırılmamış olduğunu, ancak programlanması gerektiğinin farkına vardı. Imonti bunu yapması için personele öğretti - ve daha sonra depoda 8 tane daha ünite keşfetti.

Davies, “Bir sonraki ziyaretimizde tüm bu isoletler ile birlikte tam bir yenidoğan yoğun bakım kreşi kurmuşlar” diyor. “Öğrendiklerini aldılar ve onunla koştular.”

Davies, programın Del Mar Rotary Kulübü ve Gondar Fasilleri Rotary Kulübü tarafından desteklenen ilk yardımının ötesinde devam edeceğinden emin. Dört Rotary klübü ve iki ilçe, projeye 62.000 dolar katkı sağladı. Bu, Vakıf'tan eğitim, ekipman, malzeme ve seyahat masraflarını karşılamak için 45.250 $ aldı. Programın erişimini genişletmek için ikinci bir 42.000 dolarlık hibe onaylandı.

Proje tüm hedeflerini aştı. Ekip, 73 eğitmene eğitim verdi ve 32 kişinin ilk hedefinden iki kat daha fazla eğitim aldı ve yeni eğitilen eğitmenler, proje boyunca planlanan 12 dersi öğretmek yerine, 30'u aşkın hemşirenin ve ebenin öğrenmiş olduğu 30'u öğretti. hayat kurtaran teknikler.

Anneleri ve çocukları kurtarmak Rotary’in altı sebebinden biridir. Daha fazla bilgi edinmek için rotary.org/our-causes adresini ziyaret edin. Rotary Vakfı hibeleri hakkında bilgi için rotary.org/grants adresini ziyaret edin.

Gondar Rölyefleri Rotary Kulübü üyeleri lojistik destek sağladı ve hastane personeline irtibat kurdu. La Jolla Golden Triangle kulübünün bir üyesi ve mesleki eğitim ekibinin bir parçası olan Fary Moini, eski kulüp başkanı Tegegne'nin özellikle takımın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıktığını söylüyor.

“Abiyot harikaydı,” diyor Moini. “Yolun her adımı, ona her ihtiyaç duyduğumuzda oradaydı. Takımın başarısının birçoğu onun yüzünden.”

Tegegne, ülkesinde sivil bir huzursuzluktan önce bir turizm şirketi işletti ve kendisini bir şişelenmiş su tedarikçisi olarak yeniden icat etmeye zorladı. Heyecanlandı, dedi ki, takımın bebek ölümüyle başa çıkacağını duyduğunda ve kulübünün sonunda programın bitiminde bir komite kurdu.

“Projeden pek çok gelişme gördük” diyor Tegegne, kızı Gondar NICU'da 2014 yılında erken doğduktan sonra zaman geçirdi. “Tesis çok zayıftı. Şimdi her şey yükseltildi. İkinci oğlum 10 ay önce doğdu ve farklı bir hastane gibi. ”

Yılda dört kez, Davies ve diğer takım üyeleri Etiyopya'daki Rotaryenler ve hastane yöneticileriyle bir Skype konferansına katılıyor. Şimdi pediyatri bölümü başkanı Kassahun Belachew, kurs koordinatörü olarak görev aldı. Son eğitim ekibi gezisi sırasında Moini, Skype çağrılarına yardımcı olmak için üniversite teknoloji merkezinin sorumlu üç kişilik ekibini ikna etti. Şimdi, yaklaşık iki saat boyunca, kuzey Etiyopya'da mevcut en iyi bant genişliğine sahipler.

Davies, “En değerli şeylerden birinin, geliştirdiğimiz ilişkiler olduğunu düşünüyorum” diyor. “Etiyopyalılar çok kararlı ve destekleyicidirler. Biz hepimiz Facebook'ta arkadaşız. Sadece profesyonel bir değil, kişisel düzeyde bağlı kalıyoruz. ”

Skype aracılığıyla, Davies ve ekip aynı zamanda ikinci bir küresel bağışta Belachew, Tegegne ve diğerleriyle birlikte çalışmakta, bu da öğretmenlerin Kuzey Gondar bölgesi boyunca bölgesel sağlık merkezlerinde yenidoğan becerilerini öğretmeleri için maddi destek sağlayacaktır.

Davies, bu projenin Rotary ile bağlantısını güçlendirdiğini söyledi.

“İnsanlarımı buldum” diyor. “Rotary sıradan insanların olağanüstü şeyler yapmasına izin veriyor.”