Her Dağa Tırman
23 Eylül 2018
UR Haberleri

Her Dağa Tırman

Rotary’in en yeni sanal gerçeklik filmi Two Drop of Sabence’in bir parçası olarak bir roket, yerli Uganda’nın derinliklerine bir polio aşı ekibi ile giriyor.

Sağlık çalışanlarının çok fazla tutkuları olmalı. Polio aşısı olan her çocuğa ulaşmak için birçok zorlukla karşılaşırlar.

Uganda ve Kenya sınırındaki bir dağ topluluğuna, Kampala'daki evimden 200 mil uzakta bir aşı ekibine katılmak için gittiğimde anladım. Sadece evlere gitmek zordu, ebeveynleri içeri girmemize ikna etmemize izin verdiler. Arabaları park etmek zorunda kaldık, buzdolapları arasında güvenli bir şekilde toplanan polio aşısı ile soğutucularımızı taşıdık ve sadece iki ayağımıza yürüdük. ve yürürken. Bu biraz hile - tırmanırken kendinizi sabit tutmak için ellerinizi kullanmak, ancak yine de bu ağır soğutucuyu taşımak zorunda. Akarsular ve nehirler çok vardı ve zaman zaman suya atlamak ya da suda yürümek zorunda kaldık.

Bir ev görmeden önce bazen 30 dakika yürüyeceğiz, çünkü birbirlerine çok yakın değiller. Ağaçlar ve kayaların arasından geçen yalnız ve korkutucuydu. Meydan okuma, geri dönüş yolculuğunun ne kadar süreceğini aklımızda tuttuğumuz kadar uzağa gitmekti. Bir eve gitmek için üç saat yürüdükçe, karanlıktan önce geri dönmemiz için üç saatimiz olduğundan emin olmalıyız. Ve tüm bu evde bir çocuk bulma ve başka bir gün dönmek zorunda kalma olasılığı ile.
Bir noktada oturdum. Ayaklarım ağrıyordu. Güneş yanmıştım - ve bu yolculuğa kadar siyah insanların güneş yanığına kapıldığını düşünmedim.

Ama birisinin hayatını kurtarmaya devam etmeliydik.

Birkaç yıldan beri Rotaract'a dahil oldum, ama daha önce hiç böyle bir şey yapmadım. Annem Margaret Okello, Kampala Naguru Rotary Kulübü üyesidir. Daha verimli kullanılabilecek biraz enerjim olduğunu gördü. Bu yüzden, 21 yaşındayken 2016'da yaptığım Rotaract'a katılmamı önerdi. Kulübüm, 20 yıl süren silahlı çatışmaların yaşandığı kuzeydeki Uganda'da Gulu'da bir köy-köy projesine dahil oldu. Ben iki kez orada oldum. Ve kulübümüz polio eradikasyonu için para toplar.

Çocuk felcini biliyordum. Hastalığın kurbanlarını görmüştüm. Ona karşı aşılanmıştım. Yine de garip, duyduğun bir şey var, ama ne kadar kötü olduğunu anlamıyorsun. Dostlarım Fred Masadde ile eradikasyon çabalarına yardım etmek için daha fazla şey yapma fırsatı buldum. Kampala Ssese Adaları Rotary Kulübü üyesi ve Rotary kamu imaj koordinatörüdür. Başvurmaya karar verdim.

Kasım 2017'de, Rotary’in en yeni sanal gerçeklik filmi için çocuk felci aşılama çabalarını belgeleyen Kampala'daki film yapımcıları ekibi ile tanıştım. Uganda Kanser Derneği ile işimden bir hafta izin istedim, burada program aktivitelerine yardımcı olmak için bağışçı ve fon bulmaya çalışıyorum. Moroto Dağı'nın eteklerinde, kuzeydoğu Uganda'da bulunan Fas yoluna bir uçak kiraladık. Orada, UNICEF ve yerel hükümetin yanı sıra, Soroti kasabasından üç saat süren ve de polio damlalarını veren Rotaryenler ve Rotator'larla tanıştık. Ülkenin bu bölgesinde bir Rotary kulübü olmadığından, Soroti Rotaryenler zaman zaman burada tıbbi kamplara sahipler.

Tapac'a, çalışacağımız dağdaki topluluğa bir saatlik bir yolculuk daha vardı. Daha önce o ülkenin hiçbir yerinde bulunmamıştım - evden araba ile sekiz saatten fazla. Çok şaşırdım. Filmlerde ve televizyonda belgesellerde sadece böyle yerleri görmüştüm.

Yoksulluk ezici oldu. İnsanların yaşadığı sazdan kulübeler kadınlar tarafından inşa edildi; Erkekler sığırları koruyorlar. Kadınlar uzun otları hasat eder ve kuruturlar, ayrıca demetleri bir araya getirirler. Bazıları şeyleri birbirine bağlamak için sıtma önleme için aldıkları sinekleri kullanır. Evlerin bir kısmı sopalarla yetiştirilir ve ailenin çiftlik hayvanları evin altında tutulur. Kapılar o kadar küçük ki, aslında onlar üzerinden yürüyemezsiniz - siz sürün.

Sağlık merkezi tepelerde kalkıyor. Bu gerçekten küçük ve insanlar etrafından kilometrelerce geliyor. Bu bölgede elektrik yok, ama nihayetinde biri buzdolabını çalıştırmak için güneş panelleri bağışladı, çünkü polio aşısı serin tutulmalıdır. Bir hemşire bize soğuk zinciri ve aşının soğutuculara nasıl yerleştirileceğini öğretti ve şişeyi kirletmeden nasıl uygulayacağını anlattı - damlalığı çocuğun ağzının üstüne dokunmadan tutmalısınız.

Daha sonra ellerindeki deneyimden faydalanmak için evlerden birine gittik. Benim sıram olduğunda, titriyordum. Bir hata yapıp iki damladan fazla düştüğümden endişeliydim. Göz damlası yerleştirmeye çalışırken göz kırpmaya devam etmene benziyor. Bebek hareket etmeye devam ediyor! Bu yüzden zor olabilir. Çocuğun ağzını tutmanın yolunu öğrendik, böylece açık kalıyor - yanakları hafifçe bastırıyorsunuz. Gülümsemelisin, onlara şarkı söylemelisin. Zor bir suratla gelemezsin - çocuğun seninle rahat hissetmesini istiyorsun. Ve tabii ki anne çocuğunu sakin tutmaya yardım ediyor.

Aşıları vermek için ertesi gün dağlara çıktık, ancak önce film ekibinin insanlarla konuşması ve ne olacağını bilmelerini sağlamaları gerekiyordu. Ziyaretçileri nadiren gördüğünüz bir yer düşünün, sonra o kameranın gökyüzüne baktığını görüyorsunuz. Aniden insanlar neler olup bittiğini merak ederek çıkacaktı.

Hükümetin kabileler arasında şiddetli bir çatışma geçmişine sahip olan bölgedeki insanları silahsızlandırmaya çalıştığı için, çoğu zaman da baskın yapan insanlara şüpheyle yaklaşıyorlar. Farklı giyinirler ve saçlarını farklı yaparlar, böylece bir yabancıya mil için söyleyebilirsin.

İnsanların, ağaçlara tırmanmayacağınızı veya kayaların üzerinde oturamayacağınızı düşündüklerini bilmiyorduk. Halk onları yüksek saygıyla tutuyor; Onlar kutsal. Bize kızdılar çünkü onları kışkırttığımızı düşünüyorlardı. Bu yüzden, yerlere gittiğinizde, topluluğu iyi tanımanız gerekiyor. Çünkü kim kayalar üzerinde otururken kötü bir şeydir?

Her zaman hemşireyle birlikte hareket ettik, çünkü insanlar onu tanıyordu ve o dili biliyordu, Ng'ararimojong. İnsanlara polio aşısının verilmesinin neden önemli olduğunu söylemeliydik. Bir baba çocuğunu öldürmek istesem veya bu bir aile planlaması yöntemi olup olmadığını sordu. Onunla çok iyi zaman geçirmeliydik.