SAFRANBOLU ROTARY KULÜBÜ 3.GELENEKSEL HIDIRELLEZ KUTLAMASI
04 Mayıs 2019
Kulüp Haberleri

SAFRANBOLU ROTARY KULÜBÜ 3.GELENEKSEL HIDIRELLEZ KUTLAMASI

SAFRANBOLU ROTARY KULÜBÜ 3.GELENEKSEL HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ Unutulmaya yüz tutan geleneklerimizden birinin yaşatılmasını amaçladığımız bu etkinlikte, çocuklar ve yetişkinlerden oluşan bir grup, buluşma noktasından yola çıkar, bir tekerleme söyleyerek ve esnaftan yiyecek isteyerek güzergah boyunca ilerler . Esnaf kapılarının önünde sembolik dilek ağaçları bulundurur, katılımcılar dileklerini her yere yazabilir, asabilir.

SAFRANBOLU ROTARY KULÜBÜ

3.GELENEKSEL HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ

 

Unutulmaya yüz tutan geleneklerimizin yaşatılması

 

Safranbolu Rotary Kulübü, 5 Mayıs 2019 pazar günü "3.Geleneksel Hıdırellez Şenliği" ni düzenliyor.

 

Unutulmaya yüz tutan geleneklerimizden birinin yaşatılmasını amaçladığımız bu etkinlikte, çocuklar ve yetişkinlerden oluşan bir grup, buluşma noktasından yola çıkar, bir tekerleme söyleyerek ve esnaftan  yiyecek isteyerek güzergah boyunca ilerler . Esnaf kapılarının önünde sembolik dilek ağaçları bulundurur, katılımcılar dileklerini her yere yazabilir, asabilir.

 

Belli köşelerde  gönüllü müzisyenler bahar şarkıları söylerler.

 

Toplanma yerine varıldığında yiyecekler ortak sofrada paylaşılır. Katılımcılar çıkınlarıyla ve yiyecekleriyle katılırlar, yumurta tokuşturulur, mani çekilişi yapılır. Katılımcılar bir sepete bir eşyasını (yüzük,saat,bileklik,mendil v.s.) atar. Çekilen  nesneye sıradaki mani şansına okunur.

Müzisyenler müzik yapmaya devam eder.

Uygun görülürse küçük bir ateş yakılır üzerinden atlanır.

Yer: Belediye Tarihi Çarşı Sakem Önü veya Hıdırlık Tepesi

 

Toplanma yeri  Şehir meydanı Batuta Turizm Yanı

Saat 13.00 ile 16.00 arası.

Resimler