Sinop Bahar Kupası Satranç Turnuvası
25 Mart 2019

Sinop Bahar Kupası Satranç Turnuvası

Sinop Bahar Kupası Satranç Turnuvası

Bu yıl 23-24 Mart tarihlerinde ilkini düzenlediğimiz, Sinop Bahar Kupası Satranç Turnuvası Sinop ve çevre illerden büyük ilgi gördü. 

 

Türkiye Satranç Federasyonu   Sinop İl temsilciliğiyle ortak düzenlediğimiz turnuvaya toplam 102 sporcu katıldı. Şehir dışından katılım 35 sporcu olarak gerçekleşti. 

 

Turnuva 3 kategoride yapıldı. 

 

  1. 10 yaş ve altı
  2. 11-14 yaş 
  3. Açık kategori

 

Her kategoride ilk üçe giren sporculara madalyaları ve Kulüp olarak ödülümüzü verdik. Ayrıca turnuvaya katılan en kıdemli sporcuya da sembolik bir ödül olarak, Sinop’un sembolü olan Ahşap Tekne Modeli verildi.

 

Geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz bu turnuvada amacımız Sinop’ta özellikle gençlerde farkındalık yaratmak, farklı illerden, farklı derecelerdeki sporcuları karşı karşıya getirmek ve onların turnuva tecrübelerini artırmak; Bunu yaparken de sporun birleştirici, kaynaştırıcı gücünü kullanarak yeni dostluklar oluşmasına katkı sağlamaktı.

 

Diğer yandan, bu turnuvada da gördüğümüz gibi, fiziksel engelli bireylerimizin kendilerini ifade edebilecekleri ortamı oluşturmak ve bireysel gelişimlerine katkıda bulunmak ikincil amacımızdı. Bunun için bu dönem başlattığımız fiziksel engelliler için satranç eğitimi projemizin önemini kendi gözlerimizle bir kez daha gördük. Açık kategoride yarışan fiziksel engelli bir yarışmacımız 2. olarak bizim, eğitim projemizi devam ettirmemiz için bizi bir kez daha motive etti.

 

Sinop dışından katılan sporcular ve aileleri turnuvadan çok memnun kaldıklarını, Sinop'u çok beğendiklerini, seneye de Sinop'a gelmek ve yarışmak istediklerini belirttiler.

 

Biz de her yıl bu turnuvayı daha geliştirerek "ROTASATRANC BAHAR KUPASI" olarak devam ettirmek kararındayız. Ama bu kez tüm Türkiye Rotary'sinden sporcuları davet edeceğimiz bu yarışmanın çok daha keyifli olacağına inanıyoruz.